Usługi ochroniarskie

Skąd się biorą pieniądze?

Z niemałym zdziwieniem w około świątecznym programie TV znalazłem wartościowy film dokumentalny o Andrzeju Heidrichu. Wnuk polskiego generała i syn przedwojennego naczelnika ZHP w zaskakująco szczerym wywiadzie odsłonił kulisy powstawania banknotów. Czy operując na co dzień gotówką, ktokolwiek z nas zastanawia się jaką drogę przebył ów banknot (gndm.pl) zanim trafił do naszych rąk.Znane nam obecnie banknoty polskie z…

Znane nam obecnie banknoty polskie z serii królowie polscy zostały w całości zaprojektowane przez jednego człowieka, którym jest właśnie Andrzej Heidrich. Polskie banknoty są przez jednego człowieka projektowane już od 50 lat. Wszystko to, co pamiętamy z czasów słusznie minionych czyli na przykład pięćdziesiąt złotych ze Świerczewskim, czerwona stówka z Ludwikiem Waryńskim albo dwudziestka z Trauguttem zostało zaprojektowane przez Andrzeja Heidricha.

Ciekawostką niech będzie fakt, że w okresie przed denominacją planowano wprowadzić w Polsce pieniądze o nominale 5 000 000 z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Jednak nigdy nie weszły do oficjalnego obiegu, choć na pewno są ozdobą wielu kolekcji. Film o Heidrichu pokazuje nie tylko ile ile pracy trzeba aby pojedynczy pieniądz trafił do naszych rąk.

Galeria

Pokazuje też świat, który jest szalenie ciekawy dla numizmatyka. Odsłania bowiem trochę tajemnic związanych z banknotami, które nie weszły do obiegu, ale są dostępne na rynku kolekcjonerskim. W końcu każdy taki nominał to dzieło sztuki posiadające własną duszę więc proszę się mu uważnie przyjrzeć kiedy następnym razem będziecie płacić za zakupy.

Indeksy giełdowe

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG - Warszawski Indeks Giełdowy
Indeks WIG - Wykres

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>